لِیسه شَهِید غُلام حَسن

منوي اصلي
تماس با ما
نظرسنجی

آرشيو موضوعي

لينکستان

ساعت

امکانات وبلاگ لیسه شهید غلام حسن

Afghanistan حالا ساعت

AFG Make your flash banner free online free counters

Create your flash banner online in 5 step Generate your flash banner free online <a href="http://slideful.com/v20100826_0341324587088914_fp.htm">View the slide show</a>
----نمایش آمار بازدید کننده گان-----
Online User

مکتب چیست؟

www.shahidgholamhasanschool.com

هر انجمنی باید دست کم سه رکن یا عنصر از خود ارائه کند تا بتوان به آن نام مکتب را اطلاق نمود و انجمنها، صرفاً به دلیل آنکه مرکز اشاعۀ آگاهی برای دیگران هستند، مکتب محسوب نمی‏شوند. حتی هنگامی که کتابی را مطالعه می‏کنیم با مجموعه‏ای از مطالب آشنا می‏شویم که برایمان سودمند هستند ولی به‏صرف خواندن آن به خودمان نمی‏توانیم عنوان مکتبی بودن را نسبت دهیم


اخلاقیّات در دو حوزه تعریف می‏شوند:

 

حوزۀ فردی

وحدتیان می‏بایست همیشه به وسیلۀ تمرین، تلقین و تمرکز قوای روحی و اندیشه، از صفات نکوهیده دوری کنند و صفات پسندیده را در خود تقویت نمایند و دائماً اعمال خود را مورد بررسی و سنجش قرار دهند تا در میدان جنگِ همیشگیِ خواسته‏ها و امکانات از فرصت‏طلبی‏های شخصیت سوز بپرهیزند و به خاطر حفظ مصلحت‏های ظالمانه زودگذر، حقیقت یزدانی را تنها رها نکنند و حقیقت را آن زمان که کم رونق و مظلوم است تأیید کنند که این کاری است شجاعانه و آن زمان که حقیقت، خود می‏‏درخشد و نیازی به تأیید ندارد، تأیید حقیقت، کاری عوامانه می‏باشد.

 

 

کهنـــه حجــابـی ، کـه نیــابـی  یقیــــن 

هشـت صفـت دان بـه ســر عقـل و دیـن 

کبـر و ریـا ، سـوء ظن و بغض و کیـن 

عُجـب و دگــر بخل و حسـادت ، غــرور 

 

حوزه اجتماعی

از آنجا که بخشی از هویت سلوک، در طریقت و عرفان در بعد اجتماع شکل می‏گیرد، شایسته است که وحدتیان در احیاءِ ارزشها و اخلاق اجتماعی اهتمام کافی داشته باشند. همانگونه که مبرهن است بسیاری از ارزشهای اخلاقی که از طرف عقلا و حکمای ‏اخلاق توصیه‏ شده ‏است، تنها در مصاف با عناصر اجتماع، معنا پیدا می‏کنند. به طور مثال بستر غیبت کردن و ترور شخصیت، تنها درصـورتی فـراهم مـی‏شـود کـه آدمـی خواستـه‏های خـود را در تعـارض بـا خواسته‏های دیگران ببیند، در نتیجه یک وحدتی، ضمن اینکه در راستای سلوک فردی به تقویت قوای روحی، تحت تعلیمات پیر خود همت می‏گمارد، در بهبود روند استعلایی خود، بر تعلیمات اجتمایی مکتب نیز توجه می‏نماید. همواره ارتباطات اجتماعی، با برقراری اولین ارتباطات در نوع بشر از بدو شکل‏گیری اجتماع تعریف شده است و تمام مکاتب الهی و غیر الهی، قوانینی را برای بهبود این روابط تدوین کرده‏اند که عدم رعایت آن، مجازاتی را از سوی جامعه بر فرد تحمیل می‏کند ولی از آنجا که وحدتیان در سلوک اجتماعی با بخشایشگری و کرامت از عزت نفس خود مراقبت می‏نمایند و خود را همنشین خدا می‏دانند، بدون در نظر گرفتن این مجازاتها همیشه او را بر اعمال خود ناظر می‏بینند و حقوق دیگران را حتی در غیابشان رعایت می‏کنند. به طور مثال رعایت حقوق دیگران، در صفهای اتوبوس و نانوایی و پشت چراغ قرمز و ... .

  

رسالت هر مکتبی، نگهداری آمیزه‏ای از این سه رکن است. و هر مکتبی که در زمینه این سه رکن کوشش کند، باید نتیجه کوشش خود را به صورت ستونهایی در بین افراد خود داشته باشد و از این میان فقط اخلاق است که مجاهدت بیشتری می‏طلبد، چرا که عمل کردن به دانسته‏هاست.

  

ما نمی‏توانیم و نبایستی که فقط با اعتقاداتمان، با دیگران ارتباط برقرار کنیم، این همان پدیدۀ شوم روشنفکری بدون عمل است. این خودخواهی است که بعضی از پرتوجویان، به صِرفِ برخورداری از اعتقادات و سوابق و بدون رعایت آداب اخلاقی، خود را برتر از دیگران و نوآشنایان و حامیان بدانند و نسبت به دیگران تکبر بورزند و یا هنگام خوردن و آشامیدن و نشستن و استفاده از امکانات بر دیگران پیشی بگیرند.

 

برت‏راند راسل می‏گوید: آنچنان که فکر می‏کنی عمل‏کن و چنان عمل‏کن که اگر بعداً در صحت تفکر تو تردید وارد کردند، مفید بودن آن عمل، وجاهت خود را از دست ندهد. اخلاقیّات در واقع ویترین همۀ موجودی‏های ما هستند. هر چه سرمایه داریم در ویترین اخلاق گذاشته‏ایم.در قرآن آمده است: « من یقرض الله قرضا حسنا » حال اگر به جای الله، کلمۀ ناس را قراردهیم، مفهوم جمله بهتر می‏شود، زیرا در اجتماع، خدا در ناس ظهور می‏کند.

قدمهـا مـومی و آن راه تفتــه

خدا می داند و آن کس که رفته

 

نويسنده: گلزاری تاريخ: ۱۳۸۸/۱٢/٢٧ موضوع: لينک به اين مطلب نظرات () برگشت به صفحه نخست

درباره وبلاگ


نويسندگان و گالری عکس"اسلاید شو"


وضعیت آب و هوا

جستجوي مطالب

آخرین عکس های فتوبلاگ لیسه شهید غلام حسن


طراح قالب

© All Rights Reserved to shahidgholamhasanschool.Blogfa.com | Template By: TEMPHA.COM

Make your flash banner free online src="http://iqna.ir/Hadith/Fa/Hadith_flashes/Imam1_11.swf" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent">
---------------------------------- --------------لیسه شهید غلام حسن--------------
Susa Web Tools
---------------------------------------------------------------