لِیسه شَهِید غُلام حَسن

منوي اصلي
تماس با ما
نظرسنجی

آرشيو موضوعي

لينکستان

ساعت

امکانات وبلاگ لیسه شهید غلام حسن

Afghanistan حالا ساعت

AFG Make your flash banner free online free counters

Create your flash banner online in 5 step Generate your flash banner free online <a href="http://slideful.com/v20100826_0341324587088914_fp.htm">View the slide show</a>
----نمایش آمار بازدید کننده گان-----
Online User

پارگی مینیسک
پارگی مینیسک
 
 مینیسک  چیست؟ مینیسک یک غضروف هلالی شکل است که در مفصل زانو قرار دارد و اتصال دهنده استخوان ران و درشت نی ماست.

 و سطح مقطع آن مثلثی شکل است و به حاشیه لایی بین مفصل زانو متصل است. در هر زانو دو مینیسک وجود دارد که مینیسک بیرونی آن را مینیسک جانبی و مینیسک داخلی را، مینیسک میانی می‌نامند. از آنجا که مینیسک سطح مفصل استخوان را می‌پوشاند، باعث استقامت و پایداری زانو می‌شود.


مینیسک نقش بسیار مهمی در جذب یک سوم ضرباتی که به سطح غضروف مفصل وارد می‌آید، دارد و برداشتن آن می‌تواند سبب تخریب مفصل زانو شود.
 
معمولا فوتبالیستها،پشتی گیران دچار پارگی مینیسک میشود.
 
در واقع هر چرخش‌ یا حرکت ناگهانی در وضعیت خمیدگی زانو می‌تواند باعث پارگی مینیسک شود.
 

shahidgholamhasanschool.com  

علائم پارگی
 
درد اولین علامت پارگی مینیسک است. البته درد ممکن است خفیف باشد و شخص بتواند به فعالیت‌های روزمره‌اش ادامه دهد. اما هر گاه بخشی از مینیسک بین استخوان ران و درشت نی قرار گیرد، درد شدیدی ایجاد می‌کند. مینیسک دارای عروق خونی نیست و در هنگام پارگی خونریزی نمی‌کند. اما ممکن است عروق اطراف آن هم دچار پارگی شود، در این شرایط  آماس (تورم) به وجود می‌آید.
 
احساس گرفتگی و قفل شدن یا صدایی مانند تق تق معمولا از نشانه‌های آسیب مینیسک است.

shahidgholamhasanschool.com

 
درمان
 
اگر مقدار پارگی جزئی باشد و درد و سایر علائم نیز برطرف شده باشد با راهنمایی داکتر و تحت نظارت فیزیوتراپی تمرین‌هایی برای تقویت عضلات انجام می‌شود. وجود این درمان‌گرها باعث می‌شود تا بیمار اطمینان حاصل کند تمرینات ورزشی به درستی انجام می‌شود، بدون این‌که خطر وارد شدن صدمه مجدد و یا جدیدی به زانو وجود داشته باشد.
 
بسته به شدت ضایعه، سن فرد و شغل او درمان‌های بسیار متفاوتی برای پارگی مینیسک صورت می‌گیرد.
 
در صورتی که میزان پارگی مینیسک زانو خیلی شدید باشد، ممکن است داکتر انجام عمل جراحی باز یا جراحی «آرتوسکوپیک» را برای مشاهده شدت ضایعه یا درمان پارگی آن مورد استفاده قرار دهد. در صورتی که بیمار جوان باشد، داکتر می‌تواند مینیسک را در جای خودش بخیه بزند، البته این به شرطی است که صدمه در ناحیه‌ای باشد که خون‌رسانی خوبی داشته باشد.
 
در صورتی که بیمار مسن باشد، یا پارگی مینیسک در محلی باشد که خون‌رسانی به خوبی به آن صورت نمی‌گیرد، ممکن است داکتر بخشی از مینیسک یا حتی سطح آن را جدا کند. گاهی نیز ممکن است کل مینیسک برداشته شود.
 
دوران پس از عمل جراحی یا ترمیم مینیسک ممکن است هفته‌ها طول بکشد و انجام تمرینات ورزشی بعد از عمل نیز  -در صورت برداشتن مینیسک- اندکی متفاوت خواهد بود. در این شرایط هرگز نباید از وزنه استفاده کرد. باتوجه به نوع عمل انجام گرفته بر روی بیمار، می‌توان از روش‌های توانبخشی مانند راه رفتن، خم کردن ساق پا و انجام حرکات کششی برای تقویت عضلات پا استفاده کرد.
توجه:کوشیش نمایید که همیشه ضربه زدن توسط پایتان را مد نظر داشته باشید.
هیچگاه بی احطیاطانه حرکت تند و یا ضربه نزنید چرا که احتمال پاره شدن مینیسک بدون شک وجود دارد.
نويسنده: گلزاری تاريخ: ۱۳۸٩/٧/۱٠ موضوع: لينک به اين مطلب نظرات () برگشت به صفحه نخست

درباره وبلاگ


نويسندگان و گالری عکس"اسلاید شو"


وضعیت آب و هوا

جستجوي مطالب

آخرین عکس های فتوبلاگ لیسه شهید غلام حسن


طراح قالب

© All Rights Reserved to shahidgholamhasanschool.Blogfa.com | Template By: TEMPHA.COM

Make your flash banner free online src="http://iqna.ir/Hadith/Fa/Hadith_flashes/Imam1_11.swf" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent">
---------------------------------- --------------لیسه شهید غلام حسن--------------
Susa Web Tools
---------------------------------------------------------------