پارگی مینیسک

مینیسک نقش بسیار مهمی در جذب یک سوم ضرباتی که به سطح غضروف مفصل وارد می‌آید، دارد و برداشتن آن می‌تواند سبب تخریب مفصل زانو شود.
 
معمولا فوتبالیستها،پشتی گیران دچار پارگی مینیسک میشود.
 
در واقع هر چرخش‌ یا حرکت ناگهانی در وضعیت خمیدگی زانو می‌تواند باعث پارگی مینیسک شود.
 

shahidgholamhasanschool.com  

علائم پارگی
 
درد اولین علامت پارگی مینیسک است. البته درد ممکن است خفیف باشد و شخص بتواند به فعالیت‌های روزمره‌اش ادامه دهد. اما هر گاه بخشی از مینیسک بین استخوان ران و درشت نی قرار گیرد، درد شدیدی ایجاد می‌کند. مینیسک دارای عروق خونی نیست و در هنگام پارگی خونریزی نمی‌کند. اما ممکن است عروق اطراف آن هم دچار پارگی شود، در این شرایط  آماس (تورم) به وجود می‌آید.
 
احساس گرفتگی و قفل شدن یا صدایی مانند تق تق معمولا از نشانه‌های آسیب مینیسک است.

shahidgholamhasanschool.com

 
درمان
 
اگر مقدار پارگی جزئی باشد و درد و سایر علائم نیز برطرف شده باشد با راهنمایی داکتر و تحت نظارت فیزیوتراپی تمرین‌هایی برای تقویت عضلات انجام می‌شود. وجود این درمان‌گرها باعث می‌شود تا بیمار اطمینان حاصل کند تمرینات ورزشی به درستی انجام می‌شود، بدون این‌که خطر وارد شدن صدمه مجدد و یا جدیدی به زانو وجود داشته باشد.
 
بسته به شدت ضایعه، سن فرد و شغل او درمان‌های بسیار متفاوتی برای پارگی مینیسک صورت می‌گیرد.
 
در صورتی که میزان پارگی مینیسک زانو خیلی شدید باشد، ممکن است داکتر انجام عمل جراحی باز یا جراحی «آرتوسکوپیک» را برای مشاهده شدت ضایعه یا درمان پارگی آن مورد استفاده قرار دهد. در صورتی که بیمار جوان باشد، داکتر می‌تواند مینیسک را در جای خودش بخیه بزند، البته این به شرطی است که صدمه در ناحیه‌ای باشد که خون‌رسانی خوبی داشته باشد.
 
در صورتی که بیمار مسن باشد، یا پارگی مینیسک در محلی باشد که خون‌رسانی به خوبی به آن صورت نمی‌گیرد، ممکن است داکتر بخشی از مینیسک یا حتی سطح آن را جدا کند. گاهی نیز ممکن است کل مینیسک برداشته شود.
 
دوران پس از عمل جراحی یا ترمیم مینیسک ممکن است هفته‌ها طول بکشد و انجام تمرینات ورزشی بعد از عمل نیز  -در صورت برداشتن مینیسک- اندکی متفاوت خواهد بود. در این شرایط هرگز نباید از وزنه استفاده کرد. باتوجه به نوع عمل انجام گرفته بر روی بیمار، می‌توان از روش‌های توانبخشی مانند راه رفتن، خم کردن ساق پا و انجام حرکات کششی برای تقویت عضلات پا استفاده کرد.
توجه:کوشیش نمایید که همیشه ضربه زدن توسط پایتان را مد نظر داشته باشید.
هیچگاه بی احطیاطانه حرکت تند و یا ضربه نزنید چرا که احتمال پاره شدن مینیسک بدون شک وجود دارد.
/ 1 نظر / 17 بازدید