روز قیامت

به صورت کاملا تصویری نشانه های قیامت را ببیند!!

پایان جهان چگونه خواهد بود ؟!

جزئیات روز قیامت را از زبان قرآن ببینید و بشنوید

ریزترین نکات و باور نکردنی ترین نشانه های قیامت

روز قیامت چگونه می رسد؟

آیا نشانه های این روز بزرگ را می دانید؟

 

آیا نشانه های روز قیامت در تمام دنیا یکسان است

آیا از نظر تمامی ادیان و مذاهب روز قیامت نزدیک است؟

 در روز قیامت خورشید تاریک گشته، ستارگان به زمین می‌ریزند و کوهها جاری گشته مردگان از خاک بر می‌خیزند، اما عده‌ای معتقدند که علامات روز قیامت از متشابهات قرآن است و این علائم معانی دیگری دارد، در قرآن مذکور است که اکثر مردم رسیدن قیامت را نخواهند فهمید، در

 (ترجمه: جز کسانی که منتظر قیامت‌اند و آن روز خواهد آمد و آن‌ها درک نخواهند کرد.)[زخرف - ۶۶]

(ترجمه: انذار کن مردم را که روز قیامت می‌آید و منقضی می‌گردد و ایشان در غفلت‌اند و ایمان نمی‌آورند.)[مریم - ۳۹]

 


 قرآن می‏فرماید: هنگامی که آن صدای بزرگ، گوش خراش، مهیب و تکان دهنده: «الصّاخّة» فرارسد همگان بیدار شده، پا به صحنة قیامت می‏گذارند. این صیحه و صدای مهیب چنان رعب‏آور و دهشتناک است که برادر از برادر گریزان می‏شود. همچنین از مادر، پدر، زن و فرزندان: «فإذا جاءت الصّاخّة یوم یَفرّ المرءُ مِن أخیه و أُمِّه و أَبیه و صاحِبَته و بَنیه» عبس/33ـ36

 روز انکدار قیامت روز تیره شدن است؛ زیرا ستارگان آسمان تیره می‏شود: «و إذا النّجوم انکَدَرت» تکویر/2؛ [و آنگاه که ستارگان تیره شوند].
روز محیط عذاب‏های آخرت از یک سو و یک جهت نیست، بلکه همه جانبه و از هر سوست. از این‏رو قرآن از روزی که چنان عذاب فراگیر پدید می‏آید به عنوان «محیط» یاد کرده، می‏فرماید: «و إنّی أخافُ علیکم عذابَ یَومِ محیط» هود/84 ؛ [بر شما از عذاب روزی می‏ترسم که از هر طرف شما را احاطه می‏کند.] البتّه احاطة عذابْ بر اثر احاطه گناهان است: «أحاطَتْ به خطیئته» بقره/81

ای مردم از پروردگار بترسید ، و پرهیزکار باشید که زلزله ی رستاخیز موضوع مهمی است ، روزی که آن را می بینید ( و چنان وحشت زده می شوید که ) مادران شیر ده ، کودکان شیرخوار خود را فراموش می کنند ، و هر زن باردار جنین خودرا بر زمین می نهد ، و مردم را مست می بینی ، در حالی که مست نیستند ولی عذاب خداوند شدید است – (حج 1 و 2 ).
و در آیه ی دیگری داریم که : اذا رجت الارض رجا – و بست الجبال بسا = هنگامی که زمین بشدت بلرزه در آید ، و کوهها در هم کوبیده شوند ( واقعه 5و6 ) – کوتاه سخن ، آنکه زلزله های مرحله به مرحله با شدت و ضعف گوناگون در آستانه ی قیامت رخ می دهند ، و بیانگر آنست که دنیا به پایان رفته و قیامت نزدیک شده است .
4-   تاریک شدن خورشید ، ماه و ستارگان : یکی دیگر از حوادث مهم در آستانه ی قیامت که نشانگر آنست که قیامت بزودی برپا می شود ، در هم ریختن منظومه ی شمسی و تاریک شدن صفحه خورشید و ماه و ستارگان است ، آیات متعددی از قرآن که بیانگر این مطلب است روشن گر و بیان کننده تاریک شدن این کرات بزرگ و بیانگر تحول بسیار عظیم و دگرگونی ویرانگر و غیر قابل تصور خواهد بود مانند :
اذا الشمس کورت – و اذا النجوم انکدرت : در آن هنگام که طومار خورشید در هم پیچیده می شود ، و ستارگان تاریک و بی فروغ گردند – (تکویر 1 و 2 ) – کورت : هم به معنی پیچیده شدن و هم به معنی تاریک شدن آمده است ، و این دو معنی با هم منافاتی ندارند ، زیرا در مرحله اول ، خورشید کم کم لاغر شده و جمع و جور می شود و سپس بی فروغ و تاریک می شود . انکدرت : از ماده ی انکدار به معنی تیرگی است که به دنبالش تاریکی رخ می دهد .
و در آیه دیگری می خوانیم : فاذا النجوم حلمست : هنگامی که ستارگان ، مهرو تاریک می شوند ( مرسلات – 8 )
 
نیز می فرماید : فاذا برق البحر – و خسف القمر – و جمع الشمس و القمر – یقول الانسان یومئذ این المفر : و در آن هنگام که چشم ها از شدت و وحشت به گردش در آید ، و ماه بی نور گردد ، و خورشید و ماه یکجا جمع شوند ، آن روز انسان می گوید ، راه فرار کجاست ؟ ( قیامت 7 تا 10 )
چنانچه ملاحضه می کنید از ایات مذکور در می یابیم که این آیات نشانگر دگرگونی عظیم در کرات آسمانی است ، جائی که خورشید با آن عظمت ، فروغ خود را از دست می دهد ، معلوم است که کره ی زمین ، این بچه بسیار کوچک خورشید ، به چه صورتی در خواهد آمد .
5-   شکافتن کرات آسمانی : موضوع دیگری که از آیات قرآن استفاده می شود ، مسأله شکافتن و متلاشی شدن کرات آسمانی است ، که این خود به طور مضاعف حاکی از دگرگونی و همه جانبه و عظیم در همه ابعاد زندگی است ، لذا آیاتی از قرآن کریم را ذکر می کنیم در این باره :
اذا السماء انشقت : در آن هنگام که آسمان ( کرات آسمانی ) شکافته می شود ( انشقاق – 1 )و نیز می فرماید :  و اذا السماء مزجت : در آن زمان که آسمان شکاف پیدا می کند ( مرسلات–19).
و اذا الکواکب انتشرت : در آن هنگام که ستارگان از هم پراکنده شده و فرو ریزند ( انفطار -2) .
یوم تکون السماء کالمهل : در آن روز که آسمان همچون فلز گداخته شود . ( معارج – 8 ) ، شگفت انگیز است که حضرت علی (علیه السلام) در سخنی می فرمایند : انها ننشق من المجره : آسمان ها از قسمت کهکشان ها شکافته می شوند ( به نقل از کتاب پیام قرآن ج5 تألیف آیت الله مکارم شیرازی ) اثر تربیتی توجه به این امور تکان دهنده این است که ما دنیا را ، کره زمین و خورشید و ماه و ستارگان را ، ابری ندا ندا کنیم و به خوبی درک کنیم که همه چیز به جز ذات پاک خدا ، فانی است ، دل به امور نا پایدار نبندیم ، بلکه این امور را وسیله ی آخرت قرار دهیم ، از دگرگونی ها عبرت بگیریم ، از نا فرمانی خداوند بزرگ بترسیم ، و بدانیم عذابهای بزرگ در کمین مجرمان است . با رعایت فرمان خداوند و  پاک زیستی ، به سوی عاقبت نیک و درخشان حرکت کنیم .
ج ) نشانه های شروع قیامت : پس از تحقیق دو مرحله ی قبل ( حوادث پایان دنیا و حوادث بیانگر در آستانه ی قیامت ) مرحله سوم که همان سر آغاز و شروع قیامت باشد تحقق می یابد : که این مرحله دارای نشانه هائی است مانند : 1- تبدیل زمین به زمین دیگر ، چنان که این مطلب در سوره ی ابراهیم در آیه 48 آمده است . 2- زلزله های شدید که موجب شکافتن زمین ، و بیرون آمدن مردگان از قبر ها می شود و مسأله نفخ طور تحقق می یابد ، چنانکه این مطلب در سوره ی زلزال در آیه های 1و2 و در سوره ی انشقاق در آیه ی 4 و سوره ی نازعات در آیه های
 
6و7 و در سوره ی زمر در آیه ی 68 و ... آمده است و بعداً خاطر نشان می گردد .

3- دگرگونی سطح زمین و حشر و نشر انسانها چنان که قرآن می فرماید : یوم یسرالجبال وتری الارض بارزه وحشرنا هم فلم فغادرمنهم ابداً : به خاطر بیاور روزی را که کوهها رابه حرکت در می آوریم وزمین را آشکارومسطح می بینی ،وهمه ی انسانها رامحشور می کنیم ، واحدی رافرو گذار نخواهیم کرد . (کهف -47).
علامه طبرسی نقل می کند: مردی از طایفه ثقیف ،در مکه از پیامبر (ص) پرسید : کوهها با آنکه
باید از آن عبور کرد،ولی آنان که مومن وپرهیزکار از دنیا رفته اند
این همه بزرگ و سربه فلک کشیده هستند، در قیامت چگونه خواهند بود؟
در پاسخ او ایه ی 14مزمل نازل شد ، که خداوند می فرماید : ای پیامبر: درپاسخ بگو : پروردگارم انها را روان می سازد ،  به گونه ای که مانند شن و ماسه می گردند ، آنگاه بادتندی می وزد ، و همه ی آنها را با خود می برد ، و زمین صاف می شود . ( منبع : همان ). ودیگر در زمین چیزی باقی نمی ماند ، زمین قیامت به گونه ای می شود که مسطح وصاف شده ، و هیچ گونه پستی وبلندی، و فراز و نشیبی نخواهد داشت، که از قدیم و ندیم مثال زده و می زنند که اگر یک تخم مرغی را در آن سوی زمین قیامت قرار دهند، از سوی دیگر آن پیدااست .
و به نقل ابوهریره پیامبر(ص) فرمود:زمین و اسمان را خداوند به گونه ایی بسط می دهد، و می کشاند که همانند کشاندن پوست د باغی شده صاف می شود. (همان)

4-بد حالی کافران وخوشحالی مومنان :گرچه این حوادث و گذر از این همه رخداد بزرگ و عظیم، برای همه گردنه است ، تا انسان به قیامت، خود قیامت که مدت آن به طول هزارسال یا پنجاه هزار سال است (سجده ایه-5 و معارج ایه-4)

سرگردنه شدیدی است ،که باید از آن عبور کرد ، ولی آنان که مومن و پرهیز کار از دنیا رفته اند آن همه دگرگونی های عظیم برایشان اسان است، ولی برای کافران و مجرمان سخت است، مسئله عدل و فضل الهی نیز همین گونه اقتضاء می کند، برای روشن شدن این مطالب، نظر شما را به ایاتی از قران کریم جلب می کنیم :

1- در سوره قارعه می خوانیم :یوم تکون الناس کالفراش المبثوت-و تکون الجبال کالعهن المنفوش-فاما ثقلت موازینه- فهو فی عشیه راضیه-واما من خفت موازینه فامه هاویه- وما ادراک ماهیه .
 
نارحامیه: روز قیامت روزی است که مردم مانند پروانه های پراکنده خواهند بود ، وکوهها مانند پشم رنگین حلاجی شده می گردند ، اما کسی که(در آن روز)ترازوهای اعمالش سنگین است ، در یک زندگی خوشنود کننده ای خواهد بود ، واما کسی که ترازوهایش سبک است ، پناهگاهش هاویه جهنم و دوزخ است ، تو چه می دانی هاویه چیست؟ اتشی است سوزان(قارعه-4تا11) .
بر همین اساس وقتی شخص تیره دلی سلمان فارسی را تحقیر کرد و گفت: تو کیستی؟
وچیستی؟ ارزشی نداری ؛ در پاسخ فرمودند : امااولی فاولک فنطفه قذره. واما اخری وافرک فصبفه منتنه فاذا کان یوم القیامه و نصبت المرازین، فمن ثقلت موازینه فهو الکریم و من خفت موازینه فهو الکریم: اما سراغاز وجود من وتو نطفه ی الوده بود، واما پایان من و تو مرداری گندیده است هنگامی که روز قیامت گردد ، وترازوهای سنجش اعمال نصب شود ، هر کس ترازوهای عملش(کارهای نیک)سنگین بود ، شریف و بزرگوار است ، و هرکس ترازوهای سبک بود لئیم و پست است. (همان).
در سوره ی قیامت می خوا نیم : وجوه یومئذ ناظره – الی ربها ناظره-وجوه یومئذ باسره تظن  ان یفعل بها فاقره: در روز قیامت صورتهائی مسرور و شاداب است ، و به پروردگارش می نگرد ، و در آن روز صورت هایی عبوس و در هم کشیده شده است ، زیرا می داند که عذابی شدید در پیش دارد که پشت را در هم می شکند ( قیامت 23 تا 25 ) .
حضرت رضا (علیه السلام ) در معنی این آیات می فرمایند : یعنی چهره های شاداب و بر افروخته اند و در انتظار پاداش پروردگارشان می باشند . ( همان ) .
این آیات بیانگر این است که گردنه قیامت ، برای بعضی آسان و سرشار از شادابی است ، ولی برای بعضی مایه ی اندوه و سختی و گرفتاری شدید خواهد بود ، باید دعا کرد تا خداوند توفیق دهد ، کاری کنیم که قیامت رو سفید و رستگار شویم .
5- دعای ابراهیم و ماریا برای نجات از سختی های قیامت : عصرِ حضرت ابراهیم ( علیه السلام ) بود ، عابدی بنام ماریا که عمری بسیار طولانی را گذرانده بود ، در بیابان کنار کوه و دریا ، عبادت خداوند می کرد ، ابراهیم (ع) در سیر و سیاحت خود او را دید و نزد او رفت و از خوی و روی او خوشش آمد ، با آن به گفت و گو پرداخت ، آنگاه آنان از فنای دنیا و مرگ سخن به میان آوردند . ابراهیم (ع) از ماریا پرسید : کدام روز سخت ترین روز ها است ؟
 
ماریا پاسخ داد ، روز قیامت که روز دادخواهی و کیفر پاداش است ، ابراهیم (ع) گفت : بیا با هم برای نجات و رستگاری خود و دیگران در آن روز سخت دعا کنیم ، و از درگاه الهی بخواهیم که در آن روز سخت و دشوار مارا رهایی بخشد ، ماریا  که مدت سه سال در آرزوی استجابت دعا (دیدار با ابراهیم (ع) ) به سر می برد گفت : من دعا نمی کنم زیرا سه سال است که دعایم مستجاب نشده است ، ابراهیم (ع) گفت : دعایت چیست ؟ ماریا گفت : دیدار ابراهیم (ع) ، پس ابراهیم خود را معرفی کرد ، ماریا بسیار خوشحال شد که دعایش به اجابت رسیده است ، حمد و سپاس الهی گفت و سجده کرد ، آنگاه ابراهیم (ع) چنین دعا کرد : خدایا ، پروردگارا ، تو را به عزت و جلالت ، همه ی مردان و زنان با ایمان را از خطر ها و دشواری های روز قیامت نجات بده ، ماریا گفت : آمین  (همان) .
آری باید به یاد معاد و روز انفسای قیامت بود و برای آن روز سخت ، زاد و توشه تهیه نمود ، آنچه را که موجب نجات در ان روز است انجام داد ، و از آنچه باعث گرفتاری و سختی و دشواری در روز قیامت می شود دوری جست ، به امید چنین گزینش و تحصیل عوامل خشنودی خداوند در آن روز – ان شاء الله .
یاع علی ( علیه السلام ) از قیامت و دعای او : در فرازی از دعای پر فیض کمیل داریم که می فرمایند فکیف احتمالی لبلاء الاخره و جلیل وقوع المکاره فیها و هو بلاء تطول مدته و یدوم مقامه و لا یخفف عن اهله : چگونه بلاأ و عذاب آخرت را تحمل کنم ؟ چگونه در برابر سختی های روز قیامت تاب بیاورم ، با توجه به طولانی بودن این بلا و توقف در عذاب قیامت همیشگی است ، برای مبتلایان به آن ، تخفیفی وجود ندارد .
و در فراز دیگر دعا چنین می فرماید : و لما منها اضج و ابکی ؟ لا لیم العذاب و شدت ام لطول البلاء و مدته ... ؟
برای کدام یک از گرفتاریهای آخرت شیون کنم و بگریم ؟ آیا برای عذاب دردناک و سخت آن ، یا برای طولانی بودن بلا و مدتش ؟ ای خدای من ! اگر مرا در روز قیامت همراه دشمنانت در میان عذاب افکنی و مرا همدم گرفتاران عذاب سازی ، و بین من و اولیاء و دوستانت جدایی اندازی چه کنم ؟ به راستی چه کنم ؟ ( دعای کمیل )


           

/ 0 نظر / 11 بازدید