ساختن مسجد و لیسه دخترانه در دهمرده گلزار

 

ساختمان مسجدی که در بازار ساخته می شود، دارای دو سالن مردانه و زنانه، سالن کتابخانه، تشناب و تحویل خانه خواهد بود. لیسه دخترانه فاطمه الزهرا دهمرده گلزار دارای دوازده اتاق درسی، سالون برای کتابخانه، اداره مکتب، تشناب ها و تحویل خانه خواهد بود و کار سنگ شکنی برای ساختمان مسجد و لیسه دخترانه بصورت همزمان به روز چهارشنبه،ششم اسد ۱۳۸۹آغاز شده است.

بدون شک، حفظ ارزش‌ها و معنویت در میان مردم به خصوص در میان نسل جوان یکی از وظایف و دغدغه‌های اصلی مردم است و مسلما راه سعادت و خوشبختی نیز کسب علم و حفظ معنویت ها  بصورت همزمان است. در راستای احیای مراسم دینی و عقیدتی، که با فراز و نشیب‌های سیاسی در کشور در مقایسه با دهه های  گذشته به سردی گراییده است، تلاش هایی به همت و ابتکار روحانیون جوان مقیم قم آغاز شده است. اخیرا تعدادی از روحانیون یا طلبه‌های دهمرده مقیم قم با برگشت به دهمرده، با درک مسئولیت و تعهدی که در قبال جامعه دارند، برای تشویق مردم به احیا کردن مساجد، گرامیداشت مراسم‌های دینی و مذهبی، آموزش مسایل دینی و همچنان تشویق مردم به تحصیل علم و دانش و فرستادن فرزندان‌شان (اعم از دختر و پسر) به مکاتب و دانشگاه‌ها تلاش‌های گسترده‌ای را آغاز کردند. به هدف گسترش معنویات و تشویق مردم برای زنده کردن مساجدی که در جریان سال های گذشته تقریبا به فراموشی سپرده شده بودند، نمازهای جماعت در همه مساجد دهمرده گلزار راه اندازی  شده است.

طوری که در تصاویر می بینید علمای دهمرده گلزار و نمایندگان مردم در حال انجام رسم کلنگ زدن هستند تا انشاالله در آینده نزدیک، دختران این مرز و بوم به عنوان نیمی از پیکره جامعه در این مکتب درس  بخوانند و دهمرده گلزار همراه با سایر مناطق هزاره جات، در سطح کشور در آموزش و فراگیری پیشگام باشد. ریش سفیدان و بزرگان منطقه می گویند، انتظار می رود این مکتب در جریان یک سال آینده  تکمیل شده و به بهره برداری برسد.

بودجه ساختن این مکتب و مسجد توسط برادران مهاجر در ایران و سایر کشورهای خارج و همچنان با "انداز"مردم منطقه ساخته می شود. به گفته محمد طاهر کریمی قریه دار دهمرده برادرانی که در ایران هستند سهم بیشتر هزینه مسجد و مکتب را به دوش گرفته و برای آغاز کار آن پول جمع کرده اند. همچنان از کسانی که از کشورهای اروپایی، استرالیا، امریکا و یا کشورهای عربی بر می گردند نیز خواسته می شود تا به ساخت عمومی در بازار دهمرده و لیسه فاطمه الزهرا کمک نمایند و برادرانی که در سال جاری از خارج به منطقه آمده اند، به سهم خودشان در این پروژه‌ها کمک کرده اند. علاوه بر این، مردم منطقه از برادرانی که در خارج هستند، انتظار دارند هم بصورت دسته جمعی یا "انداز" و هم بصورت فردی برای اعمار ساختمان این مسجد و مکتب کمک نمایند و سهم خود را در این پروژه‌های عام المنفعه ادا نمایند.

ساختن این مسجد و مکتب در واقع هم نمادی از همدلی و اتحاد مردم و هم همت جمعی برای آموزش و فراگیری نسل جدید به عنوان نسل نوین هزاره و حفظ ارزش‌های دینی و گسترش معنویت است. به این وسیله، از برادران مهاجر اعم از اینکه در ایران و پاکستان هستند و یا در استرالیا و کشورهای اروپایی، خواسته می شود تا همانند مهاجرین سایر مناطق ولسوالی پرافتخار جاغوری در عرصه معارف و پیشرفت مردم‌شان کمک نمایند. مردم منطقه نیز بصورت داوطلبانه در تامین بودجه مکتب سهم می گیرند. سه تن از دختران لیسه فاطمه الزهرا و سه تن از نمایندگان مردم موظف شده اند تا از تمام خانه‌ها در همه قریه‌های دهمرده گلزار هم به حساب خانه و هم به حساب نفر، البته بصورت داوطلبانه، پول جمع اوری نمایند و نام‌شان را در  لیست کمک کنندگان به ساختن مکتب ثبت نمایند.

دختران دانش آموز دهمرده گلزار تا هنوز در لیسه شهید غلام حسن درس می خوانند و علاوه بر مکتب پسرانه شهید غلام حسن، نیاز به تاسیس مکتب دخترانه برای منطقه از سالها قبل محسوس بود. دو سال پیش از سوی ریاست معارف ولایت غزنی، مکتب دخترانه دهمرده به لیسه ارتقا یافت اما بدون داشتن ساختمان. با آنکه تیم بازسازی ولایتی (پی آر تی) نیروهای ناتو در ولایت غزنی برای ساختن این مکتب وعده همکاری داده بودند، اما تا هنوز تلاش‌ها به جایی نرسیده است. گفتنی است قبلا شاگردان مکاتب دهمرده برای صنوف بالاتر از نه به مکتب‌های دیگر می رفتند و از آنجا فارغ می شدند. اما پس از ارتقا یافتن مکتب‌های ابتدائیه شهید غلام حسن و فاطمه الزهراء دهمرده گلزار به لیسه، دو دوره از شاگردان دهمرده از خود این مکتب‌ها فارغ شده و روانه دانشگاه‌های کابل و هرات شده اند. فعلا ۴۱ نفر از دانشجویان دختر و پسر از دهمرده در دانشگاه هرات و دانشگاه‌های کابل درس می خوانند. در حال حاضر دهمرده دارای دو لیسه (دخترانه و پسرانه) یک مکتب متوسطه به نام "تجمع خردسالان" و دو مکتب ابتدائیه دیگر است.

بحمدلله در عرصه معارف، ولسوالی جاغوری در جریان سالهای اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و در این میان، دهمرده گلزار از سه‌چهار سال پیش تاکنون شاهد تحول زیادی بوده است. اکنون در میان مردم دهمرده بیش از هر زمان دیگر تلاش برای آموزش و کسب دانش بیشتر شده در میان مردم علاقمندی بیشتری برای فرستادن بچه‌های‌شان برای آموزش و فراگیری علم و دانش بوجود آمده است. با رفتن ده ها  تن از دختران و پسران برای  تحصیلات عالی، روی آوردن بسوی دانشگاه‌ها رونق بیشتری یافته است و بدون تردید هزاره‌ها و به خصوص مردم جاغوری به شمول مردم دهمرده گلزار می روند تا به فرداهای روشنتری دست یابند.

گزارش از عبدالاحد بهرامی و محمد نعیم احمدی

/ 0 نظر / 20 بازدید