.::از معده خود محافظت نمایید::.

به گزارش شبکه خبری تورنتو نیوز، متخصصان سیستم هاضمه تاکید دارند که در شرایط عاجل موارد خاص، استفاده هرازگاهی از آنتی اسید ها، بلامانع است اما به هیچ وجه درست نیست و می تواند مشکل ساز شود.

اسهال ممکن است نتیجه یک عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد و یا در اثر ابتلا به بیماری‌های روده کوچک مثل بیماری روده ملتهب، حمله انگلی، عدم تحمل یک غذای خاص و یا واکنش به دواهای مختلف بروز کند. بنابراین بسته به اینکه که عامل اسهال چیست، راه حل‌ها و درمان‌های متفاوتی مورد نیاز است که در صورت درمان مناسب عامل مربوطه، اسهال نیز درمان می شود. اگر اسهال ناشی از عفونت ویروسی باشد برای درمان آن نیازی به دوا نیست بلکه تنها با مصرف مایعات زیاد ظرف چند روز، اسهال درمان می شود. اما اگر عامل بروز این مشکل سیستم هاضمه عفونت‌های باکتریایی باشد، باید طبق تشخیص داکتر، آنتی بیوتیک مصرف شود. برای خود درمانی اسهال، فرد باید بتواند عوامل مختلف ایجاد کننده این مشکل را بر اساس علائم بیماری خود تشخیص دهد که این کار تقریبا به غیر از داکتر، برای فردی که هیچ سابقه تحصیلات طبی ندارد، غیرممکن است.

با توجه به مطالب فوق، متخصصان سیستم هاضمه دو نکته مهم را در موارد مواجهه با مشکلات هضمی(سیستم هاضمه) توصیه می کنند:

۱. تشخیص نیاز به مصرف آنتی بیوتیک را به عهده داکتر بگذارید. معمولا مردم برای هر نوع اسهال، یک دوره آنتی بیوتیک مصرف می کنند اما مصرف آنتی بیوتیک همانطور که در بالا ذکر شد فقط در مورد عفونت‌های باکتریایی مورد نیاز است. همچنین طول دوره مصرف آنتی بیوتیک نیز حائز اهمیت است به همین دلایل اجازه دهید داکتران در این مورد تصمیم بگیرند. گاهی اوقات خود درمانی وضع را بدتر کرده و منجر به مقاومت دوایی می شود.

۲. از عوارض آنتی اسید‌ها آگاه شوید. بیشتر مردم در مصرف آنتی اسید‌ها برای درمان مشکلات هضمی نیز بی‌احتیاط عمل می کنند. در حالی که برخی از این دواها اسید تولید شده در سیستم هاضمه را خنثی کرده و برخی دیگر تولید این اسید را افزایش می دهند. این دواها شاید در مراحل ابتدایی علائم بیماری را تا حدی تسکین دهند، اما ممکن است این علائم ناشی از یک مشکل جدی تر مثل سرطان مری ـ معده باشد. آنتی اسید‌ها شاید دردهای شکمی را کاهش دهند اما بیماری را به طور کامل درمان نمی کنند. پس آزمایشات دقیق باید توسط داکتر انجام گیرد تا علت دقیق مشکل هضمی شما و در نیتجه نحوه درمان مناسب آن، شناسایی شود.

/ 0 نظر / 126 بازدید